O nas


„Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” – to motto towarzyszy od 1988 roku zespołowi „Mała Orkiestra Dni Naszych”..

„Jestem przekonany, że piosenki Małej Orkiestry Dni Naszych staną się wspaniałym narzędziem wspierającym rozwój najmłodszych i przyczynią się do przyswajania przez nich ważnej i potrzebnej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa, norm społecznych i budowania przyjaznych relacji międzyludzkich.”
Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.
„Edukacja przez zabawę, uśmiech i muzykę” – to motto towarzyszy od 1988 roku zespołowi „Mała Orkiestra Dni Naszych”. Pomysłodawcą idei jest założyciel i lider zespołu, Jerzy Kobyliński, pedagog, kompozytor i autor tekstów piosenek i scenariuszy koncertów.

Najważniejszym dziełem „Małej Orkiestry Dni Naszych” jest „Dziecięcą Trylogią Muzyczną”, czyli trzy płyty: „Piosenki zdrowych dzieci” (2015), „Piosenki mądrych dzieci” (2016) oraz „Piosenki ekodzieci” (2018) . Wszystkie te płyty były objęte Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz TVP ABC. To zdecydowanie prekursorski w skali ogólnopolskiej, koncepcyjny, przemyślany zbiór utworów, które nie tylko bawią, łatwo wpadają w ucho młodego słuchacza, ale przede wszystkim uczą zdrowego, mądrego i ekologicznego trybu życia. Piosenki te są znakomitym materiałem dydaktycznym dla wychowawców i pedagogów w szkołach i przedszkolach, a także dla rodziców i opiekunów. Mądre a zarazem niebanalne teksty, oraz melodyjne kompozycje są kluczem do kreatywnego sięgania po naukę i pochłaniania wiedzy przydatnej w życiu.

„Mądrowskazy” (2020), jako dziesiąta, jubileuszowa płyta jest podsumowaniem, uzupełnieniem i naturalną kontynuacją Dziecięcej Trylogii Muzycznej. W roku szkolnym 2014/2015  piosenka Nie ma jak dom znalazła się w Elementarzu XXI w.
(wydawca Nowa Era) i trafiła do wszystkich trzecioklasistów w Polsce. W roku szkolnym 2017/2018 „Piosenka o prawach dziecka” znalazła się w podręczniku szkolnym dla klasy 2 (wydawca Operon). Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne dołącza piosenki zespołu do materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.

„EMOCJE” (2023), to jedenasta płyta zespołu. W czasach szalonego tempa życia, stresu, nadmiaru bodźców i pogorszenia się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, którego efektem najczęściej jest ucieczka do świata wirtualnego, postanowiliśmy stworzyć płytę, która pomoże zrozumieć dzieciom co przeżywają i spełniać rolę muzycznej instrukcji obsługi najważniejszych emocji. Tytuły piosenek są najlepszym opisem merytorycznej zawartości płyty. Oto niektóre z nich: Pan Smutek, Pokonać gniew, Mały zazdrośnik, Wyrzuć focha, Kłamczuszek.
Płyta Emocje może być dobrym wstępem do profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i przyczynkiem do rozmów na zajęciach, a więc pomocą dydaktyczną w szkołach podstawowych i przedszkolach.

Nasze koncerty


Koncerty dla dzieci:

Czas trwania wszystkich przedstawień to ok. 45-50 minut. Jest to sprawdzony, optymalny czas, podczas którego dziecko jest w stanie skoncentrować się na dynamicznej akcji.
Podczas koncertu prezentujemy wyłącznie muzykę i śpiew na żywo, bez jakichkolwiek playbacków. Przekaz koncertów podany jest językiem komunikatywnym, adekwatnym do wieku odbiorców. To nieustająca interakcja z dziećmi, które non stop biorą żywy udział w śpiewaniu (również z zespołem na scenie), konkursach i dialogach z artystami.
Mniejsze koncerty grane są zazwyczaj w trzyosobowym składzie. Większe koncerty gramy w składzie pięcioosobowym, który gwarantuje ciekawe instrumentarium i pełnię brzmienia,jak z płyty. Dlatego też, jeśli możliwości organizatora na to pozwalają, z całą mocą rekomendujemy skład pełny.

Skład zespołu (w zależności od opcji koncertowej):
  • Rafał Czapliński - śpiew, gitara, harmonijka ustna
  • Paweł Skolimowski – śpiew, ukulele, gitara
  • Bartosz Sawicki – śpiew, instrumenty perkusyjne
  • Daniel Narożnik – śpiew, gitara basowa, bęben taktowy
  • Paweł Sulej – akordeon
  • Łukasz Potera – obój i fortepian,
  • Jerzy Kobyliński - śpiew, gitara.